Віктор Швець
58 років, пенсіонер
«Зі мною все добре», — сказав по телефону смертельно поранений Вік тор Швець. «Зі мною все добре», — повторив, щоб його дівчата — дружина, донька й онука — не хвилювалися. Проте вже за кілька годин його не стало.
Віктор Миколайович з дружиною, з якою вони прожили разом майже 40 років, кілька разів ходили на Віче, возили теплі речі, шкарпетки для протестувальників.
18 лютого зранку він ремонтував машину. Коли зайшов у будинок, дружина дивилася новини. «Я йому сказала, що на Майдані страшне, дітей розстрілюють, а ми дома сидимо», — згадує Тамара Василівна. Чоловік почав збиратися. «Я з тобою», — сказала дружина. Та почула жорстку одповідь: «Ти не підеш».
Віктор Миколайович вийшов з дому близько 16-ї години. Маршруткою доїхав до міста. Через деякий час зв’язок пропав, але об 11-й годині вечора він сам подзвонив дружині.
«Вітю, ти де?!» — запитала Тамара Василівна. «Зі мною все добре», — кілька разів сказав він дивним голосом. «Тут шумно», — додав і роз’єднався. Це була їхня остання розмова.
Дружина не знаходила собі місця, не відривалася від телевізора, де події з Майдану транслювалися в прямому ефірі. О 4-й ранку телефон задзвонив знову. Незнайомий голос сказав: «Ваш чоловік мертвий».
Обставини загибелі Віктора Миколайовича досі до кінця не з’ясовані. Його було поранено на Інститутській близько 11-ї вечора. Смерть зафіксував лікар швидкої о 0:30 19 лютого. Що відбувалося протягом цього часу — невідомо, але міліція стверджує, що чоловік помер майже одразу після того, як його завантажили у швидку.
Слідство офіційно підтвердило наявність двох поранень від дев’ятиміліметрових куль, якими заряджають помпові рушниці. В той же час свідки говорять про 5—7 поранень, вірогідно, від снайперських куль також.
У морзі перед розтином рідним показали лише обличчя загиблого. Самі вони, в шоковому стані, не попросили оглянути тіло. «Вже 40 днів минуло, а досі ніхто не затриманий, таке враження, що слідство не рухається», — говорить дружина загиблого.
Віктор Швець був підводником, старшим мічманом, служив у Мурманську на атомному підводному човні Північного флоту СРСР. Потім працював у Київському вищому військов-ополітичному училищі, що зна ходилося у приміщенні нинішньої Києво-Могилянської академії.
Семиразовий чемпіон Військов-озбройних сил Радянського Союзу з академічної греблі, він достроково пішов на пенсію після трагедії, що сталася двадцять два роки тому з сином. Невдало пірнувши, хлопець, якому тоді було 16 років, зламав шийні хребці і назавжди втратив можливість рухатися. Батько доглядав за ним, як за малою дитиною, всі тринадцять з половиною років прожиті Ігорем після травми. Буденний героїзм, який не впадає в очі і вимагає безмежної сили духу і терпіння.
Віктора Шевця, героя Небесної сотні, поховали у Гатному 21 лютого. На похорон прийшло майже все село. «Ми так дружно жили, а тепер дуже важко. Немає за кого триматися», — говорить крізь сльози Тамара Василівна.