Євген Котляр
33 роки, промисловий альпініст
«20 лютого, десь о 7-й ранку, я подзвонила йому. Він сказав, що трішки побуде та прийде до нас. Почали стріляти. Він пішов на Інститутську, переносив поранених і вбитих, — згадує той страшний день подруга Євгена Котляра Анна Поляк. — О 9:55 Женя був поранений у шию кулею снайпера, і майже одразу інша куля влучила йому у стегно. Це сталося на вулиці Інститутській, вище від готелю «Україна». Герой Небесної сотні помер у машині «швидкої» по дорозі в лікарню.
До Києва Євген приїхав 1 грудня, одразу після побиття людей 30 листопада на Майдані. «Син переписувався у соціальних мережах з якимось хлопцем. Він писав, що, сидячи вдома в теплі біля комп’ютера за кухлем пива, нову Україну не побудуємо. Треба їхати до Києва. Ось він і поїхав!» — згадує батько Микола Котляр.
Вже 1 грудня він був у Києві та записався до третьої сотні. «Вдень він зазвичай приходив перепочити до нас. Іноді гуляли разом із моїм маленьким сином, і я думала, що з Женьки вийде чудовий тато... А ночі він проводив на Майдані: або чергував на барикадах, або прикривав щитами інших хлопців. «Я коктейлей не бросаю. У меня бросок плохой, чего зря материал переводить!..» Гадаю, він просто був більше схильний захищати інших, а не нападати», — згадує подруга Євгена.
Своїм характером йти до кінця він запам’ятався ще у Харкові, коли в парку Горького почали вирубувати дерева, щоб побудувати дорогу до Євро2012. Друзі згадують, що Євген був одним із найгероїчніших учасників протистояння.
Разом із багатьма іншими громадянами намагався зупинити вирубку. Для цього деякі активісти вилазили на дерева в альпіністському спорядженні (у парку були високі старі дуби). Коли співробітники харківської муніципальної охорони розганяли активістів, вони почали пиляти дерева, на яких сиділи люди. Женя був одним з останніх, кого зняли з дерева. «Він був не просто хоробрим, він був безстрашним», — додають друзі.
Саме з цього «лазання», як це називав сам Євген, і почалася нова професійна діяльність. Після подій у парку він став працювати промисловим альпіністом.
Усі три місяці протистояння Женя провів у Києві: робота промислового альпініста зазвичай сезонна, тому він міг присвятити цей час Майдану. Тож до Харкова він повертався лише тричі — навідати батька.
«Женя поїхав додому за кілька днів до 18 лютого. Коли все почалося, у вівторок удень зателефонував: «Мне стыдно, что я не там... Сейчас какнибудь приеду», — згадують київські друзі Євгена. Він приїхав до Києва вечірнім експресом, і в ніч із 18-го на 19 лютого вже знову був на Майдані.
Поїхав, нічого не сказавши вдома. Батько згадує, що повернувся з дачі і побачив порожню квартиру. «Я поглянув у куток, де завжди стояв його рюкзак. І зрозумів, що він знову поїхав на Майдан. Я зателефонував і дуже просив не лізти у саме пекло. Він запевняв мене, що все буде гаразд», — але батькове серце вже передчувало біду.
Їхня остання розмова відбувалася 19 лютого. Син обіцяв, що зателефонує завтра. Але 20 лютого відповіді на дзвінки вже не було... 22 лютого з Женею прощався весь Майдан, а 23 лютого — рідний Харків. До пам’ятника Шевченку прийшли за велінням серця тисячі людей. Вони несли квіти і не стримували сліз...
«Він не міг залишатися вдома: повертався — і знову їхав на Майдан. І одного разу більше не повернувся. Ось і квиток залишився — як ви явилось, в один бік... Ідучи містом, вдивляючись в обличчя перехожих, я часто себе запитую: чому він? Чому саме він — серед сотень тисяч? Тепер розумію, що він ніколи не залишався осторонь біди. Завжди намагався бути на боці правди, відстоювати її ціною життя!» — говорить батько героя.
Вірш, який написав батько героя Небесної сотні Микола Котляр: Сыну
Моя кровинка, я горжусь тобой!
В тылу не ждал огонь заградотряда.
Ты мог уйти. Ты принял этот бой,
Хотя свистели роем пули рядом.
Когда на землю падали друзья:
— С фанерками нельзя в такую драку! —
Казалось — даже выстоять нельзя,
Вы поднялись, и вы пошли в атаку.
Я б так не смог. Немногие б смогли.
Склоняюсь к дорогому изголовью.
Вы — гордость, совесть, честь своей земли,
И землю эту вы полили кровью.
Прости, я снова плачу, мой герой.
Ты принял не спонтанное решенье.
Как ты мне нужен здесь, сейчас, живой, —
Я ненавижу жертвоприношенье.